Dom inteligentny – hit czy kit?

Budowa domu jest sporym wyzwaniem organizacyjnym, finansowym i logistycznym. Większość osób do tego typu przedsięwzięcia przygotowuje się przez dłuższy czas, analizując nie tylko sam projekt techniczny domu i terenu wokół, ale również rozwiązań, które mogą być ułatwieniem i wsparciem dla domowników. Co raz popularniejszy tzw. dom inteligentny jest przykładem innowacyjnych rozwiązań, które znacząco wpływają na komfort użytkowania domu.

Sterowanie oświetleniem w domu i mieszkaniu

Inteligentny dom ma tę zaletę, że rozwiązania te mogą być użyte również w mieszkaniu. Aby wszystko działało poprawnie konieczne jest wcześniejsze rozplanowanie zarówno źródeł prądu jak i sterowników. W przypadku domu jednorodzinnego jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań inteligentnego domu jest sterowanie bramą garażową, również bramą podjazdu czy furtką. Domem inteligentnym można sterować również w zakresie np. ustawiania ogrzewania, klimatyzacji, zasłaniania rolet elektrycznych, zasłon wewnątrz, uruchamiania urządzeń elektrycznych typu ekspres do kawy czy odkurzacz.

Zalety inteligentnego domu

Spośród wielu zalet rozwiązań jakie można zastosować w przypadku tzw. inteligentnego domu na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim wygoda. Rozwiązania jakie można zastosować znacząco wpływają nie tylko na komfort mieszkania domowników, ale również ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Niektóre z rozwiązań mogą również być pomocne w zabezpieczeniu mienia, kontroli terenu wokół nieruchomości. Przykładem może tu być system monitoringu, który może być sterowany z każdego miejsca na świecie, za pomocą zwykłego smartphona.

Inteligentny dom – samodzielnie czy z fachowcem?

Zdań co do tego czy samodzielnie przygotować rozwiązania smart dom czy zlecić jej wykonanie specjalnej firmie są podzielone i nie ma jednoznacznej odpowiedzi które rozwiązanie jest lepsze. Za specjalistyczną firmą przemawia sporo zalet. Są nimi przede wszystkim profesjonalny projekt całej instalacji, czujników i sterowników do smart dom wraz z montażem. Indywidualny dobór rozwiązań w tym przypadku jest optymalny. Nie bez znaczenia jest również gwarancja i serwis wszystkich zastosowanych komponentów. Samodzielna instalacja domu inteligentnego również jest możliwa i spore grono osób na takie rozwiązanie się decyduje. Redukcja kosztów jest głównym czynnikiem decydującym o zastosowaniu rozwiązań smart dom we własnym zakresie. Rozprowadzenie instalacji i montaż podzespołów nie jest skomplikowany, jednak wymaga pewnej wiedzy i wyobraźni.

Author: netcorp.com.pl