Soundbar do telewizora – czy to dobre rozwiązanie?

Od domowego sprzętu RTV oczekuje się coraz więcej, aby móc komfortowo oglądać ulubione produkcje filmowe w zaciszu własnego salonu. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach; od prawie roku mamy bowiem utrudniony dostęp do kin czy teatrów. Nie pozostaje zatem nic innego, jak korzystać z własnych ekranów. Co zrobić, by zarówno obraz, jak i dźwięk były jak najlepszej jakości? Podpowiadamy w poniższym artykule.

1. Czym jest soundbar?

2. Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?

3. Jak podłączyć soundbar do telewizora?

4. Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

Czym jest soundbar?

Urządzenie, jakim jest soundbar do telewizora, można określić jako zewnętrzny system audio. Ma on za zadanie zapewnić nienaganną jakość dźwięku. Mimo że oferowane przez producentów telewizory dysponują doskonałym obrazem, to z reguły wbudowane w urządzenie głośniki im nie dorównują, co wynika między innymi z ograniczeń technicznych. Soundbar do telewizora może być pojedynczym modułem (umieszczanym zazwyczaj pod telewizorem); przypominające listwę urządzenie zawiera od 2 do 12 głośników stożkowych, które odpowiadają za jakość wzmocnionego w ten sposób dźwięku. Soundbar może być jednak częścią bardziej rozbudowanego systemu nagłośnienia, obejmującego dodatkowo na przykład subwoofer. Najlepsze dostępne na rynku modele to jednak te z wbudowanym subwooferem. Ponadto soundbar to sprzęt niezwykle uniwersalny; nie jest bowiem przeznaczony wyłącznie do oglądania filmów czy seriali, z powodzeniem można słuchać na nim także muzyki.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?

Zakup soundbara powinien być poprzedzony analizą kilku parametrów, co pozwoli wybrać optymalne urządzenie. Ważna jest tzw. moc całkowita, określana liczbą watów. Im większa, tym głośniej soundbar będzie grał. Jeżeli planujesz zakup soundbara do dużego pomieszczenia, to jego moc powinna być adekwatnie duża. Kolejnym parametrem jest liczba kanałów – im większa, tym lepsze i głębsze brzmienie. Trzeba zastanowić się również nad sposobem łączenia soundbara z urządzeniami; może to być kabel HDMI bądź technologia Bluetooth. To jednak nie wszystko. W nowszych modelach znajdziemy takie udogodnienia, jak: złącza optyczne, AUX i USB. Dzięki wejściu USB można podłączyć do soundbara nośnik danych, by słuchać w ten sposób muzyki. Warto wiedzieć, że soundbar do telewizora może być także wyposażony w Wi-Fi. O jakości brzmienia decyduje także rodzaj dekodera dźwięku – podstawowy Dolby Digital lub zaawansowany Dolby Atmos.

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny model, powinieneś wiedzieć, jak podłączyć soundbar do telewizora. Można to niejako wywnioskować z poprzedniego akapitu, w którym wymieniliśmy sposoby łączenia soundbara z urządzeniem, a mianowicie – za pomocą kabla lub bezprzewodowo dzięki technologii Bluetooth. W przypadku kabla należy oczywiście wpiąć jeden koniec przewodu do telewizora, a drugi do soundbara. Następnie jako źródło dźwięku w soundbarze należy wskazać HDMI, a w ustawieniach telewizora zaznaczyć opcję „wyjście HDMI”. Do łączenia za pomocą Bluetooth służy natomiast przeznaczony do tego celu przycisk na listwie soundbara. Przyciśnięcie go przez około 5 sekund spowoduje tzw. sparowanie się urządzenia z wybranym telewizorem. Cały proces jest niezwykle prosty i intuicyjny. Nie potrzeba zaawansowanych umiejętności technicznych, żeby połączyć oba urządzenia i cieszyć się jakością i głębią dźwięku.

Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

Wiele osób zastanawia się, czy soundbary do telewizora są w stanie zastąpić kino domowe. Wydaje im się bowiem, że to drugie rozwiązanie nie ma sobie równych. Okazuje się jednak, że soundbar jest w stanie zapewnić optymalną jakość dźwięku i zaspokoić potrzeby użytkownika. Czym więc różni się od kina domowego? Przede wszystkim tym, że w przypadku kina domowego – aby uzyskać efekt przestrzenności dźwięku – trzeba rozstawić głośniki w różnych miejscach pomieszczenia. Soundbar do telewizora ma natomiast odpowiednio rozstawione głośniki, ukryte w swojej obudowie i może się znajdować w jednym miejscu. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że zawsze nieco lepszy efekt będzie dawać rozstawienie głośników w kilku różnych miejscach. Niemniej nie oznacza to, że soundbar z powodzeniem nie zastąpi kina domowego. Na potrzeby domowych seansów jest to doskonałe rozwiązanie. Co warte podkreślenia – jest to także rozwiązanie ekonomiczne. Na zakup soundbara mogą sobie pozwolić nawet osoby, dysponujące ograniczonym budżetem. Podstawowe, najtańsze modele kosztują bowiem już około 300 złotych, a jednocześnie zapewniają znacznie lepszą jakość dźwięku, niż ten płynący bezpośrednio z telewizora. Oczywiście droższy sprzęt o lepszych parametrach będzie się sprawował lepiej. Niemniej jednak warto podkreślić, że już podstawowe modele są w stanie zapewnić komfortowy seans filmowy w zaciszu własnego mieszkania. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: soundbar czy kino domowe. Wszystko zależy bowiem od preferencji użytkownika.

 

Author: netcorp.com.pl